NOWOŚĆ! Zwierzątka

with 1 komentarz

Od niedawna obserwujemy różne zwierzaki. Robimy to nie wychodząc z domu (co najwyżej na taras), nie używając specjalistycznego sprzętu i nie zachowując żadnych środków ostrożności. Wszystko to za sprawą Konrada Świtały i jego książeczki Zwierzątka. 

Zwierzątka to zbiór linorytów i gipsorytów przedstawiających różne zwierzęta i ich tropy.
Autor kieruje ją głównie do niemowląt i młodszych dzieci, których początkowe zdolności postrzegania otoczenia ograniczają się jedynie do rozróżniania kontrastów.

Dla starszych dzieci książeczka może być okazją do lepszego poznania świata różnych stworzeń, tych mniej lub bardziej dzikich. Dzięki niej odkryją jaki ślad zostawia ryba, że puma to tak naprawdę trochę większy kot i że odcisk łapy goryla jest łudząco podobny do odcisku dłoni człowieka.

Nie jest to typowa literatura dziecięca, nasycona kolorami, pełna wspaniałych i mądrych treści, ale zdecydowanie nie można jej pominąć.

Technika w jakiej wykonane są grafiki wydaje się być prosta, ale tak naprawdę wymaga od ich autora niesamowitego nakładu pracy. Ilustracje zostały przygotowane z niezwykła dbałością o szczegóły i w bardzo ładnych kompozycjach – czasem bardziej kontrastowych a czasem widoczne są na nich tylko rozmyte kontury zwierzątka. Patrząc na nie ma się wrażenie, że przesuwając dłonią po kartach książki wyczuje się dokładnie fakturę grafiki – wszystkie najdrobniejsze wcięcia i wypukłości. Przyglądając się nim dostrzega się coraz więcej szczegółów i smaczków, dzięki którym zaczyna się doceniać kreatywność i ogromne twórcze zaangażowanie, które autor włożył w przygotowanie tak pięknych obrazów.

Całość mocno pobudzająca wyobraźnię i co zapewne widać w powyższym opisie, książeczka zachwyca nawet wtedy, gdy masz już trochę więcej niż kilka lat…  :)

Gorąco polecam.

Książeczka Zwierzątka została objęta patronatem Wielokropka.

Tytuł: Zwierzątka
Ilustracje: Konrad Świtała
Wydawnictwo: Bona
Cena: 15 zł
Do kupienia tutaj

One Response

  1. Beata
    | Odpowiedz

    Świetna książeczka. Fajnie, że ktoś ma takie podejście i potrafi zrobić obrazki dla niemowląt tak aby były dla nich atrakcyjne.

Leave a Reply