NOWOŚĆ! Tyranozaur i traktorzystki

with Brak komentarzy

Co może łączyć dinozaura i dwie dziewczynki na traktorze? I co ma z tym wspólnego porcelana i tapeta? A rozbity talerz z szukaniem domu? Całkiem sporo, jak się okazuje… Książka Tiny Oziewicz „Tyranozaur i traktorzystki” już samym tytułem sugeruje, że nie będzie to historia zwykła i szablonowa.

W głębokim białym talerzu mieszkały dwie dziewczynki. Miały do towarzystwa siebie, a także traktor i motor, więc nigdy się nie nudziły. Od pewnego słowa, które kiedyś usłyszały, nazwały się Porce i Laną. A chwile mijały im szczęśliwie aż do dnia, kiedy ich biały głęboki świat został rozbity. Przyjaciółki ocalały, a kiedy tylko udało im się posklejać traktor, wyruszyły na poszukiwanie nowego domu.

 

 

 

 

Podróż z naszej perspektywy nie wydaje się być daleka, ale dla dziewczynek okazała się zwiedzaniem całkiem nowych światów: inne talerze, szafki i wielkie tapety. A każdy z nich zupełnie różny od tego, który już znają. Ich poznawanie nieznanego to również wielka pożywka dla fantazji czytelnika. Nigdy nie wiemy, co i kogo napotkają za następnym zakrętem. A spotkać mogą dosłownie każdego, np. prehistorycznego krwiożerczego gada. W namalowanym na naczyniach i ścianach świecie możliwe jest absolutnie wszystko – tak jak w wyobraźni. Ważne, aby się nie wycofywać, tylko wyjść przygodzie naprzeciw. Nawet jeśli ta przygoda jest jedynie obiadem u przybranej babci.

 

 

 

 

Jeśli chodzi o stronę graficzną, to przynajmniej od czasów „Marchewki z groszkiem” jesteśmy fankami Oli Woldańskiej-Płocińskiej. Ilustracje są wyraziste, kolorowe (ale nie pstrokate!) i świetnie skomponowane z tekstem. Niektóre fragmenty są jedynie lekko zaznaczone, a na ich tle inne stają się tym wyraźniejsze. Dekoracyjne wzorki z talerza czy tapety są właśnie tym, na co wyglądają – chyba że akurat przejeżdżają przez nie dwie traktorzystki, nie uwzględnione pierwotnie przez projektanta…

 

 

 

 

Tytuł: Tyranozaur i Traktorzystki                                                                                               Tekst: Tina Oziewicz                                                                                                                 Ilustracje: Ola Woldańska-Płocińska                                                                            Wydawnictwo: Czerwony Konik, Kraków 2013                                                                       Cena: 29.90 PLN

Dziękujemy Wydawnictwu Czerwony Konik za egzemplarz książki

Leave a Reply