NOWOŚĆ Malowniczy Brud

with Brak komentarzy

Który rodzic nie potrzebuje wsparcia w edukacji higienicznej najmłodszych? W przypominaniu o konieczności mycia rąk przed jedzeniem, dbaniu o zęby, a zwłaszcza zaprzestaniu jedzenia z podłogi? Jeśli chcecie kreatywnie przekazać pociechom „surwiwal antybakteryjny” koniecznie sięgnijcie po „Brud”!

Książkę o brudzie napisała Olga Woźniak – jedna z moich ulubionych dziennikarek, długoletnia szefowa działu Nauka w Przekroju, potem związana z Centrum Nauki Kopernik. Wcielenie osoby, która nawet o bakteriach potrafi pisać z pasją!

Do współpracy z dziennikarką wydawnictwo zaprosiło młodego grafika, Patryka Mogilnickiego. Ilustrator sam o sobie napisał, że żyje w brudzie i grzechu, co może nie jest najlepszą rekomendacją dla twórcy książki dla dzieci, ale mnie przekonuje, że autor zna się na tym, co rysuje 😉

Wspólne dzieło powyższego duetu wyszło znakomicie! Jestem skłonna nawet puścić w niepamięć te długie miesiące oczekiwania na książkę. Było warto! Obraz dorównuje znakomitemu tekstowi! Potwierdziły to reakcje moich dzieci, które z uwagą i natężeniem śledziły tekst po czym z równą uwagą i natężeniem śledziły rozkładówkowe ilustracje, np. tę o kosmosie.

Już dawno żadna książka nie wzbudziła w domu tak żywego poruszenia i chęci do eksperymentów. To, czego nie widać (bakterie!) okazało się nadzwyczaj inspirujące! Wykonaliśmy więc mrożenie pluszaków, pokazowe mycie rąk jak u chirurgów (5 minut), ćwiczenia z wychodzenia toalety bez konieczności dotykania ręką klamki oraz lekcje kichania w zgięcie ręki (zamiast zasłaniania ust dłonią).

Jak przystało na przyszłego naukowca, Olek z zainteresowaniem odbierał wszystkie, drastyczne nawet, szczegóły egzystencji bakterii i grzybów. Dla mojej pięciolatki prawda o życiu wewnętrznym ulubionych pluszaków okazała się chyba zbyt brutalna. Ba, zdegustowana Zosia postawiła nawet hipotezę, że nie wszystkie fakty podane w książce są prawdziwe, a autorka zmyśliła je, żeby było ciekawiej 😉

Pożytecznym bonusem książki jest urocza karteczka z napisem Myj ręce, którą natychmiast zaadaptowalismy w naszej łazience.

A jak u Was z brudem? Czekamy na najbardziej kreatywne opisy zachęcania dzieci do przestrzegania higieny i sprzątania w swoim pokoju.  Dzięki wydawnictwu Hokus Pokus mamy dla Was dwa egzemplarze książki „Brud”. Warto zawalczyć! Na opisy (lub zdjęcia) czekamy do poniedziałku, 18 czerwca, pod adresem: wielokropek@post.pl.

Tytuł: Brud
Tekst: Olga Woźniak
Ilustracje: Patryk Mogilnicki
Wydawnictwo: Hokus Pokus, 2012
Cena: ok. 22 PLN

Leave a Reply