II Targi Książki dla Dzieci w Krakowie

with Brak komentarzy

Żaden generał nie zaplanował tak starannie żadnej bitwy jak my wizyty na Targach Książki dla Dzieci w Krakowie. Kilka dni wcześniej przeglądałyśmy szczegółowy plan hali, spis wystawców, warsztatów i innych atrakcji, a przede wszystkim listę nowości wydawniczych.

Jednak realizacja nawet najlepszych planów nie zawsze się udaje, o czym przekonałyśmy się tuż po przekroczeniu progu Targów. Laura z miejsca wypatrzyła kolorowe Mapy Skarbów i momentalnie przełączyła się na tryb zadaniowy. Zabawa polegała na tym, aby odwiedzić stoiska zaznaczone na planie i na każdym z nich rozwiązać zadanie lub odpowiedzieć na pytanie. Za zebranie dziesięciu prawidłowych odpowiedzi, czekała nagroda. I tak, dopóki nie udało jej się pomyślnie ukończyć zabawy, pozostała ślepa i głucha na wszystko wokół.

A potem był już tylko chaos: chodziłyśmy od atrakcji do atrakcji (a tych nie brakowało!). Tu przez chwilę posłuchałyśmy bajki, tam potomstwo wzięło udział w warsztatach plastycznych, jeszcze gdzie indziej podziwiała grę w gigantyczne szachy lub wielką grę planszową, a przy kolejnym stoisku osobiście próbowała zrobić papier, po czym sama wydrukowała na staroświeckiej prasie drukarskiej dyplom. Jeszcze tylko musiałyśmy swoje odstać w kolejce po autograf  (i podobiznę kaczki Katastrofy) na naszym egzemplarzu „Pana Kuleczki” i już na spokojnie mogłyśmy się zająć książkami i zakupami.

Nastawiłyśmy się  na uzupełnienie domowej biblioteczki o książki ulubionych autorów (Grzegorz Kasdepke „Mity dla dzieci”, Anna Czerwińska-Rydel „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem”), brakujące pozycje serii wydawniczych („D.O.M.E.K” Aleksandry Machowiak i Daniela Mizielińskiego), a także, po krótszych lub dłuższych negocjacjach, jeszcze kilku książek z kategorii: „dziecko zobaczyło na stoisku i koniecznie chce kupić”. Przy okazji: olbrzymie brawa dla wszystkich pracowników stoisk za fantastyczne podejście do młodych czytelników. Przysłuchiwanie się niektórym literackim dyskusjom Laury ze sprzedającymi było fascynującym doświadczeniem.

W ramach podsumowania przytoczę krótki dialog z Laurą:                                                          – Co ci się, córeczko, najbardziej podobało na Targach?                                                                 – Wszystko!

Wydarzenie: 2.Targi Książki dla Dzieci

Termin: 1-3 czerwca 2012 r.
Adres: Hala Targów w Krakowie,  ul. Centralna 41A

Leave a Reply