Dzięki akcji „Cała Polska czyta dzieciom” coraz więcej rodziców zdaje sobie sprawę, że dzieciom należy czytać, ale jeszcze nie przywiązują wagi do tego, jakie książki dla nich wybierają. Rodzice i dziadkowie często są zagubieni w ofercie wydawniczej, więc sięgają  po klasykę znaną im z dzieciństwa lub kupują promowane na siłę tytuły, często zagraniczne. Tymczasem na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych książek małych wydawnictw, stawiających na młodych, zdolnych twórców.

Marta: – Jako fanka książek czytałam synkowi od drugiego tygodnia po porodzie. Kupowałam hurtowo: w ramach wyprawki kilkanaście książeczek Muchomora, potem przyszedł czas na wydawnictwo Zakamarki. Pewnego dnia postanowiłam zrobić porządek z książkami i ustawiłam je na półce: osobno zagraniczna literatura i osobno polska. Na „polskiej” półce oprócz Brzechwy i Tuwima ostało się tylko kilka pozycji. Pomyślałam, że czas to zmienić i odtąd świadomie zaczęłam kolekcjonować polskie książki dla dzieci. Okazało się to zajęciem dość trudnym, ale bardzo wdzięcznym.

Opowiada Małgosia – Dzieciństwo kojarzy mi się z książkami. Na ulicach było szaro, sklepy świeciły pustymi półkami, place zabaw były pordzewiałe i zaniedbane, ale w domu było mnóstwo książek. Książek dla dzieci. Zdecydowana większość była dziełem polskich artystów. Prawdę mówiąc nie wszystkie lubiłam czytać, nie wszystkie ilustracje mi się podobały – były takie dziwaczne i wcale nie tak ładne, jakbym sobie tego wówczas życzyła. Ale pamiętam je doskonale po dziś dzień. To, co mogę dziś zaoferować swoim dzieciom to wybór wartościowej lektury, estetycznej ilustracji, niebanalnej zabawki.  To moja mała inwestycja w ich osobowość. Brzmi patetycznie, prawda? Zabrzmi jeszcze bardziej – zależy mi, by moje dzieci otaczały się twórczością rodzimych artystów. By słuchały dobrej muzyki dla dzieci, chodziły na oryginalne, bezpretensjonalne przedstawienia do teatru. Bo polski artysta potrzebuje dla swojej twórczości dobrego, wymagającego ale i lojalnego odbiorcy. Wybierając sposób spędzenia wolnego czasu chcę wspierać polską kulturę.

Na naszym blogu chcemy rozbudzać ciekawość twórczością rodzimych artystów: autorów, ilustratorów, designerów i muzyków. Bo dobry gust trzeba kształtować od urodzenia! 😉