Czarownica piętro niżej

with Brak komentarzy

Na początku wszystko w książce jest zrozumiałe i znajome: laptop, serial telewizyjny, inkubator, tata, który zakłada własną firmę. Kiedy jednak poznajemy cioteczną babcię Mai, głównej bohaterki, do której dziewczynka musi wyjechać z powodu zawirowań rodzinnych, wkraczamy w rzeczywistość dla dzieci mniej znaną, w świat retro ze starą kamienicą, czarno-białym telewizorem i praniem, które robi się raz w miesiącu, bo wodę trzeba grzać w kotle na piecu.

Czytelnik wciąga się nie wiadomo kiedy w ten inny świat – młody czytelnik go poznaje, a starszy z nostalgią wspomina kaflowe piece, makatki w kuchni, młynek do kawy itd. Śledzi reakcje Mai na różne niedogodności, które pojawiają się w nowym miejscu, chociażby brak pilota do telewizora, ale także reakcje babci, która wcale nie ma zamiaru jej nadskakiwać ani od razu wszystkiego wyjaśniać. A wszystko to napisane naprawdę fajnie, z humorem i dowcipem.

Wkrótce okazuje się, że świat babci jest jeszcze bardziej dziwny, niż to się na początku wydaje, ponieważ na scenie pojawiają się zwierzaki, z którymi można rozmawiać, uniwersalny klucz, który otwiera wszystkie zamki, duch na strychu… Tajemniczość i magia.

 

…I nagle – opis seansu spirytystycznego! Medium, krąg, ciało astralne… czyli kubeł zimnej wody! Czy to są sprawy, z którymi dzieci powinny być zaznajamiane? Uważam, że również i dorośli nie powinni się tym  zajmować.

No cóż, czar lektury prysł. Doczytałam książkę do końca, ale już potem dziwne wydały mi się niektóre pomysły autora, np. babcia, która latała na ogrodowej kosiarce.

Ilustracje do książki wykonała Magda Wosik. Pomysłowe, czarno-białe rysunki. Ładne. Zilustrowany został również seans wywoływania duchów.

Tytuł: Czarownica piętro niżej
Autor: Marcin Szczygielski
Ilustracje: Magda Wosik
Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2013
Cena: ok. 35 PLN

 

Leave a Reply